Tenuta Adamo

Lucca: Vinprovningsupplevelse

1t30
26 recensioner 4,8
från $28.77

per person

Gratis avbokning upp till 24 Timmar innan.
Denna upplevelse erbjuds ofta!  Erbjuds redan mer än 81 gånger! Presentkort giltigt i 2 år

Om upplevelsen

1t30

1 - 20 personer

5 provningar
Omedelbar bokning Besök och provsmakning
Gratis avbokning upp till 24 Timmar innan.
Tillgänglig i: engelsk,  italienska
Upplevelsen börjar med ett 15/20 minuters besök i vår källare. Gästerna kommer att guidas genom produktionsfaserna och beredningsprocessen för vårt vin kommer att förklaras.
Beroende på årstid kan du till och med se vår skapelseprocess i aktion!
Efteråt kommer gästerna att välkomnas på terrassen där de kan smaka på våra viner och olivolja. Under din provning kommer vi att fortsätta att förklara de olika vinernas organoleptiska egenskaper och svara på alla dina frågor.

Vad ingår

5 provningar
provsmakning
Guide
Flaska vatten

Om värden

Tenuta Adamo föddes 2020 från ett projekt fokuserat på entusiasmen att investera i den månghundraåriga traditionen av vinodling och i de unga människor som varje dag ägnar sig åt dess kreativa process. Vi införlivar denna nya tolkning av tradition i alla våra produkter.
En av hörnstenarna i projektet är valoriseringen av territoriet, vi är fokuserade på övergången till ett mer hållbart förhållningssätt till jordbruk och
vinframställning. Vi tror att ekologiskt och snålt jordbruk leder till bättre resultat: produkter av högre kvalitet och en hälsosammare vingård.
Förutom vår produktion av vin och extra virgin olivolja, erbjuder källaren en veranda för vinprovning med utsikt över vingården,
samt en bondgård omgiven av grönska där du kan vistas hela året.

Tillägg föreslagna av Tenuta Adamo

Salami och ostbricka

Tallrik med lokala charkuterier och ostar

Salami och ostbricka - Winalist
11,51 US$

Per gäst


Saker att veta

Avbokning: Full återbetalning av bokningen om avbokningen sker fram till 24 timmar före erfarenhetens början.
Provsmakning: Ingen alkoholprovning för minderåriga barn.

Winalistisk verksamhet Behöver du hjälp med att boka ett seminarium, teambuilding eller något annat?

Vår resebyrå återkommer med alternativ.

Winalistisk verksamhet

Var är upplevelsen placerad?

Strada Senza Nome 6115h, 55100 Lucca Lucca, Italy


Recensioner av Lucca: Vinprovningsupplevelse
26 recensioner
26 personer har litat på Winalist för sin upplevelse på Tenuta Adamo. Med ett genomsnittligt betyg på 4,8 av 5, kolla in deras feedback.
Recensioner översätts automatiskt av Google Translate och kan innehålla fel.
Jarmo Flagga fi
5,0
för 7 månader sedan


Johan Flagga se
5,0
för 8 månader sedan


Sophia Flagga se
4,5
för 9 månader sedan


Roberto Flagga it
5,0
för 9 månader sedan

Sara gjorde upplevelsen verkligt trevlig med sin vänlighet och expertis.


Christophe Flagga fr
4,5
för 10 månader sedan

1 2 ... 5 6

Gå med i vårt nyhetsbrev!

Håll dig uppdaterad med våra månatliga reseguider och tips för dina vin- och spritresor, tillsammans med specialerbjudanden!

Ledande plattform för vin- och spritentusiaster samt världsresenärer.

2000+ vingårdar och destillerier som noggrant handplockats över hela världen.

Enkel bokning utan avgifter och kostnadsfri avbokning.