My Vintage Tour Company

Hjärtat av regionen Champagne

3t00
80 recensioner 4,8
$90.61

per person

Gratis avbokning upp till 72 Timmar innan.
Denna upplevelse erbjuds ofta!  Erbjuds redan mer än 200 gånger! Presentkort giltigt i 2 år

Om upplevelsen

3t00

2 - 7 personer

3 provningar
Tur / utflykt
Gratis avbokning upp till 72 Timmar innan.
Tillgänglig i: Franska,  engelsk
Upptäck champagnevingårdarna under en ovanlig rundtur, avgång från Epernay! Upptäck Champagneområdet och vinstockens arbete Stopp med utsikt över vingården Källarrundtur för en vinodlare, förklaring av champagnetillverkningsprocessen och 3 provningar

Vad ingår

3 provningar
provsmakning
Guide
Flaska vatten
Chaufför
Transport under upplevelsen

Om värden

Upptäck champagnevingårdarna ombord på en mytisk fransk veteranbil från 1980-talet! Vi erbjuder vinturer för att få dig att upptäcka hjärtat av Champagne-regionen och de tre vinregionerna som omger Epernay: La Montagne de Reims, la Vallée de la Marne och la Côte des Blancs. Vi anordnar Vintage Private Tour, 100 % skräddarsydd just för dig. Under sommaren kan du njuta av vår Sunset Champagne Tour för att uppleva en oförglömlig upplevelse i Champagne.

Saker att veta

Betalning: Ingen betalning förrän värden har bekräftat din bokning.
Avbokning: Full återbetalning av bokningen om avbokningen sker fram till 72 timmar före erfarenhetens början.
Provsmakning: Ingen alkoholprovning för minderåriga barn.

Winalistisk verksamhet Behöver du hjälp med att boka ett seminarium, teambuilding eller något annat?

Vår resebyrå återkommer med alternativ.

Winalistisk verksamhet

Var är upplevelsen placerad?

7 Avenue de Champagne


Högst rankad av besökare
4,8 Besökarnas val: Högsta betyg Denna värd fick fantastiska recensioner! Ett måste när du besöker regionen.

Recensioner av Hjärtat av regionen Champagne
80 recensioner
80 personer har litat på Winalist för sin upplevelse på My Vintage Tour Company. Med ett genomsnittligt betyg på 4,8 av 5, kolla in deras feedback.
Recensioner översätts automatiskt av Google Translate och kan innehålla fel.
Christel Flagga nl
5,0
för 27 dagar sedan


Rosanne Flagga nl
5,0
1 månad sedan


Harlyn Flagga us
5,0
1 månad sedan

Unik tur genom Epernay. Kul!!


Anonym Flagga fi
5,0
1 månad sedan

Stort tack till Letitia för en fantastisk bilresa i en vacker veteranbil till vingårdarna och närliggande byar. Vi fick mycket information om vinodling och vinproduktion, och en fantastisk vinprovning på en liten gård!


Kees Flagga nl
4,5
för 8 månader sedan

Trevlig guide och bra turné

1 2 ... 15 16

Du kanske också gillar

Gå med i vårt nyhetsbrev!

Håll dig uppdaterad med våra månatliga reseguider och tips för dina vin- och spritresor, tillsammans med specialerbjudanden!

Ledande plattform för vin- och spritentusiaster samt världsresenärer.

2000+ vingårdar och destillerier som noggrant handplockats över hela världen.

Enkel bokning utan avgifter och kostnadsfri avbokning.