Tenuta La Marchesa

Piedmont Novi Ligure, Italien
2 recensioner 4,8
Tenuta La Marchesa
Besök och provsmakning - Tenuta La Marchesa - Winalist
Besök och provsmakning - Tenuta La Marchesa - Winalist
Besök och provsmakning - Tenuta La Marchesa - Winalist
Besök och provsmakning - Tenuta La Marchesa - Winalist
Besök och provsmakning - Tenuta La Marchesa - Winalist
Besök och provsmakning - Tenuta La Marchesa - Winalist
Tenuta La Marchesa - Winalist
Verifierad värd Verifierad värd - Winalist

Schemat hanteras av värden.

Erfarenheter från 34,27 US$

Om vingården

Belägen i en byggnad framför villan passar Marchesas källare i Gavi harmoniskt in på ett arkitektoniskt plan och tar upp några av de arkitektoniska element som kännetecknar den monumentala konstruktionen i fasaden mot villan.
Pressningen sker med Bucher, maskiner för mjuk pressning genom en gummilunga som sväller långsamt och undviker att de alltid mycket känsliga aromatiska molekylerna går sönder.
I vita viner, efter pressning genom enkel dekantering med sjunkande temperatur, separeras den frigående musten och vinifieras med utvalda lokala jästsorter, i stål vid högst 18 grader, för att bevara de aromatiska terpenerna som till sin natur , är mycket flyktiga och skulle avlägsnas med koldioxidmolekylerna vid jäsning vid normal temperatur.
Ett centralt kylsystem säkerställer en konstant temperatur. I slutet av jäsningen säkerställer en lagring på 2 månader för den vita etiketten Gavi, 6 månader för guldkvaliteten den perfekta balansen i vinet.
Innan buteljering görs under vakuum, garanterar den kalla stabiliseringen vinet från ytterligare nederbörd.
I röda viner, efter att druvorna skördats, bringas de till en låg temperatur i 24 timmar för att extrahera aromerna, och jäser sedan genom att blåsa in syre vid varje överpumpning, för att mjuka upp de tanniner som finns.
En lång lagring på minst ett år i stål säkerställer den perfekta kvaliteten på vinet.
De röda vinerna från Marchesa är mjuka viner med stor struktur och intensiva fruktiga aromer. De är även perfekta som sommarviner.
Upplevelser att boka eller erbjuda

Besök och provsmakning

Besök och provsmakning
Besök och provsmakning
Besök och provsmakning
Besök och provsmakning
Besök och provsmakning
Besök och provsmakning
4,8
Flagga - Flagga engelsk Flagga - Flagga italienska

Besök och provsmakning

Gratis avbokning Besök och provsmakning
1t00

2 - 20 personer

4 provningar
Upplevelsestart: turen börjar från terrassen med utsikt över våra vingårdar och landskapet i Monferrato-kullarna, Alperna, Oltrepò-kullar...
Boka och betala vid ankomst. Ingen kreditkort behövs.
34,30 US$ per person

Plats

Via Gavi, 87, Novi Ligure, AL, Italia

Winalistisk verksamhet Behöver du hjälp med att boka ett seminarium, teambuilding eller något annat?

Vår resebyrå återkommer med alternativ.

Winalistisk verksamhet

Recensioner av Tenuta La Marchesa

2 recensioner
Recensioner översätts automatiskt av Google Translate och kan innehålla fel.
Johanna Flagga se
4,5
Besök och provsmakning ett år sedan

Mycket trevlig upplevelse där vi ensamma fick se både delar av vingården och smaka fantastiska viner! Varm rekommendation!


Anonym Flagga fr
5,0
Besök och provsmakning för 3 år sedan

Vanliga frågor

Behöver jag boka för att besöka Tenuta La Marchesa?
För att säkerställa din plats och för att bli välkomnad under de bästa förhållandena är det att föredra att boka innan du åker dit. Du kan boka gratis upp till 1 dag(ar) innan.
Vad är Tenuta La Marchesa avbokningsregler?
Du kan avboka din bokning kostnadsfritt upp till 14 dagar innan din upplevelse börjar. Om det är efter denna tidsfrist är du välkommen att kontakta oss så hjälper vårt team gärna till så gott de kan.
Erbjuder Tenuta La Marchesa gruppupplevelser?
Den maximala mottagningskapaciteten på Tenuta La Marchesa är 20 person(er).
Vad kostar ett besök på Tenuta La Marchesa?
Priset för Tenuta La Marchesa upplevelser är 30,00 €.
Var ligger Tenuta La Marchesa?
Tenuta La Marchesa ligger i Novi Ligure i vinregionen Piedmont.

Piedmont: Högst rankade värdar

Giovanni Rosso - Winalist
Serralunga d'Alba
81 recensioner 4.8
Giovanni Rosso
Langhe Nebbiolo

Från 40,00 US$ €

Cascina Sòt - Winalist
Monforte d'Alba
57 recensioner 4.8
Cascina Sòt

Från 18,00 US$ €

Tenuta Carretta  - Winalist
Piobesi d'Alba
47 recensioner 4.8
Tenuta Carretta
Barbera d'Alba

Från 40,00 US$ €

Costa Di Bussia - Winalist
Località Bussia, 26, Monforte d'Alba
32 recensioner 4.8
Costa Di Bussia

Från 29,00 US$ €

Gå med i vårt nyhetsbrev!

Håll dig uppdaterad med våra månatliga reseguider och tips för dina vin- och spritresor, tillsammans med specialerbjudanden!

Ledande plattform för vin- och spritentusiaster samt världsresenärer.

2050+ vingårdar och destillerier som noggrant handplockats över hela världen.

Enkel bokning utan avgifter och kostnadsfri avbokning.